x

مقالات جراحی بیتی    در جراحی بینی چقدر تجربه دارید؟ (بهترین جراح بینی استخوانی در تهران ) (چه تعداد عمل جراحی انجام داده اید و به مدت چند سال این کار را انجام می دادید)

اینجانب از سال 75 دوره رزیدنتی خود را در بیمارستان امیر اعلم شروع کرده ام و در سال سوم نیز شروع به جراحی زیبایی بینی کرده ام . با توجه به این که پایان نامه تخصصی خود را در زمینه تفاوت های اناتومیکی اجزای بینی و سینوس در بین افراد مختلف با تشریح روی 62 جسد به پایان رسانده ام. علاقه خاصی به اعمال جراحی بینی و سینوس دارم و زیر نظر استاد محترم دکتر نراقی مراحل اموزشی خود را طی نموده ام. از سال 79 نیز طرح خود را در یک شهر دور افتاده شروع کرده و از ابتدا علاوه بر اعمال روتین رشته گوش و حلق و بینی عمل های جراحی مربوط به انحراف و زیبایی بینی را نیز انجام داده ام در این منطقه با توجه به جو فرهنگی و ضربه های وارده حین منازعات میزان شکستگی بینی فراوان بوده است . و اکثریت نیاز به عمل های اصلاحی در این زمینه داشته اند و سال 86 در تهران اعمال جراحی را ادامه داده ام و با شرکت در کنگره ها و سمینارهای مربوطه دانش و تجربه خود را در زمینه اعمال بینی افزایش داده و سعی کرده ام با کمترین خطر به بهترین نتیجه این اعمال را انجام بدهم . تعداد اعمال جراحی در این 20 سال بیش از 3 هزار مورد بوده است.

    چند درصد از جراحی های خود را به رینوپلاستی (جراحی بینی استخوانی ) اختصاص داده اید ؟

در ابتدا شروع فعالیت جراحی خود در زمینه های درمانی مثل اعمال جراحی لوزه و لوزه سوم و شکاف کام و شکاف لب و اعمال لوله گذاری گوش و پرده گذاری گوش و ماستوئیدکتومی و اعمال جراحی مربوط به سر و گردن از قبیل تیروئید و کیست های گردن را علاوه بر اعمال مربوط به زیبایی بینی و جراحی سینوزیت با اندوسکوپ انجام داده ام .شروع عمل جراحی سینوزیت همزمان با شروع این اعمال در ایران بوده است .  در شهری که من فعالیت خود را شروع کردم به علت اینکه تنها متخصص گوش و حلق اینجانب بوده ام مجبور بوده ام تمام نیاز های مردم در زمینه اعمال جراحی رشته خودم پاسخگو باشم . ولی با شروع کردن فعالیت خود در تهران بیشتر اعمال جراحی خودم را در زمینه پلاستیک بینی و جراحی سینوزیت و پولیپ و اندوسکوپ متمرکز کرده ام.

3. چند درصد از بیماران شما از عمل جراحیتان (بهترین جراح بینی استخوانی در تهران) راضی بوده اند ؟

90 درصد بیماران اینجانب با توجه به نحوه عمل جراحی من که بیشتر حالت طبیعی و نیمه فانتزی داشته و با حفظ راه هوایی و تنفس بیمار است رضایت کامل دارند . با توجه به  توضیحات قبل از عمل جراحی به بیماران و تعیین مدل نهایی که بر گرفته از اناتومی صورت و تعدیل کردن نظر بیمار با دلیل و منطق و متقاعد کردن آنها به روش و اسلوب نهایی که خودم مد نظرم میباشد 90 درصد بیماران از نحوه عمل راضی میباشند . ولی مهم تر از درصد ذکر شده این مساله است که اگر بیماری به هر دلیل از لحاظ ظاهر بینی و یا تنفس مشکلی برای ایشان ایجاد شده باشد پزشک جراح بتواند ایرادات مربوطه را برطرف کند . در کتاب های رفرنس جراحی بینی نیز تعداد اعمال مجدد در حد 10 الی 20 درصد گزارش شده است .

    نظر شما درباره جراحی ترمیمی یا رویژن چیست ؟

معمولا تایم انتظار برای کسب نتیجه نهایی شکل بینی حداقل بین 6 ماه الی یک سال برای بینی های معمولی و تا 18 ماه برای بینی های گوشتی توصیه میگردد . بیماران نباید نتیجه عمل بینی خود را بلافاصله بعد از دراوردن گچ روی بینی مورد قضاوت قرار بدهند و با پزشک خود باید صادقانه برخورد داشته باشند .و در طی روند بهبودی هر گونه ضربه وارد به بینی چه در خواب چه در محل کار چه در مواجه به کودک خود و شوهر خود به اطلاع پزشک شان برسانند . حداقل بعد از 6 ماه بعد از تکمیل شدن فرایند ترمیم میتوانیم نسبت به عمل جراحی مجدد اقدام کنیم در این شش ماه بخیه های بینی جذب شده و بافت پوست بینی به راحتی از روی غضروف قابل بلند کردن است . ( البته نه به راحتی بینی که بار اول عمل میشود ) پس بیماران این نکته بسیار مهم را باید اویزه گوش خود بنمایند که در قضاوت جراحی زیبایی عجله نکنند. چه بسا با روش های چسب زدن و داروهای ضد ورم و اصلاح تغذیه خود و رعایت ورزش های مربوطه و یا استفاده از امپول های پرکننده و ماساژ بینی و تکنیک های ظریف دیگر ایرادات ابتدایی بینی به مرور زمان رفع گردد و دیگر نیازی به عمل روتوش نباشد .


    برای جراحی بینی معمولا چقدر زمان صرف می کنید ؟ (به طور مثال برای یک بینی مانند بینی من):                         تایم عمل جراحی بسته به تکنیک عمل متفاوت است در روش بسته (Closed)که با حداقل برش و باز کردن پلن جراحی مواجه هستیم تایم اعمال جراحی کوتاه است . البته اینجانب اوایل روش بسته و یا همان روشی که نیاز به برش زیر بینی نمیباشد ( اصطلاحا لیزری) انجام میدادم. ولی با پیشرفت تکنیک های مربوط به بهینه کردن تنفس و بهبود استحکام بینی بعد از عمل و بهتر کردن نتایج دراز مدت این روش را کنار گذاشته و از روش open یا باز که نیاز به برش های بیشتر از روش بسته دارد . تایم میانگین اعمال جراحی به دو ساعت رسیده است . البته به طور کلی این تایم زمانی میتواند ثابت باشد  که همکاران محترم بیهوشی بیمار را طوری بیهوش بکنند که فیلد عمل جراحی خونریزی غیر عادی نداشته باشد و وقت جراح به ساکشن و تمیز کردن خون تلف نشود . اگر شرایط بیهوشی مطلوب باشد دو ساعت تایم عمل مناسب میباشد . البته بعضی از بیماران مثلا بیمارانی که تیپ بینی دراز داشته و یا   crooked nose( بینی منحرف به یک طرف) داشته باشند چون لازم است استئوتمی این بیماران به صورت پله ای انجام شود و  غضروف های زیادتر در محل گذاشته شود تایم عمل افزایش می یابد .بعضی از بیماران نیاز به برش پره بینی ندارند که تایم انها کمتر خواهد بود .
    برای جراحی بینی من چه ریسک ها و خطر هایی وجود دارد ؟

مثل تمام جراحی ها روی بدن جراحی بینی نیز چون با بی هوشی عمومی انجام میشود .یک سری خطرات از لحاظ حساسیت به دارو و یا مشکلات حین بیهوشی ممکن است گریبان گیر مریض شود میزان و درصد آن البته خیلی ناچیز میباشد. به غیر از خطر بیهوشی خود عمل بینی ریسک خاصی ندارد . چون ارگان حیاتی نیست . ریسک های بعدی میتواند مربوط به عوارض ظاهری و فیزیولوژیک باشد هر یک از مراحل عمل جراحی باید با علم و اگاهی و دقت انجام شود تا از عوارض و خطرات مربوط به عمل جراحی مجدد و تنگی نفس و عدم تناسب بینی با اجزا صورت خودداری شود اگر سایز دریچه های بینی کوچک تر از حد معمول بشود و تکنیک های جلوگیری کننده از تنگی نفس مثل گذاشتن اسپریدر گرفت رعایت نشود بیمار دچار تورفتگی دریچه بینی شده و تنگی نفس و بد بوی دهان و سینوزیت دچار میشود .


    برای جراحی بینی من از چه تکنیکی استفاده می کنید ؟
    از چه نوع بیهوشی برای جراحی بینی من استفاده می کنید و دلیل استفاده از این نوع بیهوشی چیست ؟

دو روش برای بیهوشی وجود دارد :

1)  روش Standby Anesthesia : در این روش لوله گذاری برای بیمار انجام نمیشود و داروهای ضد درد و خواب اور به اندازه ای به بیمار داده میشود که در عین هوشیاری بتواند از دستوران جراح موقع عمل تبعیت کند متخصص بیهوشی باید به قدر کافی مهارت و نظارت داشته باشد تا مقدار دارو به اندازه مناسب تزریق شود اگر مقدار دارو طوری اضافه گردد که بیمار از انجام رفلکس های مربوط به بلع را از دست بدهد خطر اسپیره کردن خون و ترشحات حین عمل برای بیمار حادث میشود و وضعیت بیمار خطرناک میگردد . مزیت این روش خونریزی کم آن میباشد ولی وضعیت ایمنی کمتر است مگر اینکه همکاری متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی و مهارت مربوطه زیاد باشد .

2)  : بیهوشی با لوله گذاری : درست است که این روش مقدار خون ریزی را کمی زیاد تر میکند و مقدار داروی مصرفی زیاد تر از روش اول است ولی چون لوله بیهوشی  از دهن بیمار عبور داده و از حنجره گذشته و در نای قرار دارد احتمال اسپیره کردن یا ورود خون به ریه خیلی کم میباشد و جراح با اطمینان بیشتر میتواند هنر و تکنیک های عمل را روی بیمار در وضعیت ایمن و با خیال اسوده انجام دهد .


    عمل جراحی خود را در چه مکانی انجام می دهید و اگر جراحی شما در بیمارستان یا کلینیک انجام نمی شود چه تمهیداتی در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه در نظر گرفته اید.

عمل جراحی  که به صورت بیهوشی کامل میباشد هم در بیمارستان و هم در مراکز جراحی محدود قابل انجام میباشد .معمولا هزینه بستری و بیهوشی در بیمارستان زیاد تر میباشد و بیمارستان مجهز به بخش های ccu و icu میباشد که اگر به هر دلیلی مشکلی در حین عمل یا بعد از عمل ایجاد شود تمام امکانات موجود است .معمولا بیمارانی را در بیمارستان کار عمل جراحی شان را انجام میدهیم که سن بالای 40 سال  داشته و یا بیماری های مثل تیروئید پرکار و یا دیابت و یا چاقی بیش از حد  و غیره داشته باشند . محیط بیمارستان بهتر است . بیماران دچار ms و یا سابقه صرع و یا ضربه به صرع در بیمارستان انجام میشود . ولی در بیماران جوان در مراکز جراحی قابل انجام است .یک مزیتی که مراکز جراحی محدود با توجه به تجربه اینجانب دارند مراقبت های پرستاری در بخش و نقل و انتقال انها بهتر از بیمارستان میباشد . چون در بیمارستان علاوه بر اعمال بینی عمل های درمانی دیگر در سایر رشته ها هم انجام میشود و پرستار مربوطه مهارت عمومی ( و نه اختصاصی ) برای اعمال روتین بینی دارد . و ورود و خروج بیماران در مراکز جراحی سریعتر است و چون مراجعه کننده وضعیت وخیم بیماران رشته های دیگر را مثل اپاندیس ، سنگ کلیه ، سرطان و اعمال جراحی گوارش ، ارتوپدی را نمی بینند . استرس بی مورد برای ایشان ایجاد نمیشود .

    چند درصد از عمل های جراحی شما باز بوده و چند درصد بسته بوده ؟ (آیا می توانید از هر دو نوع استفاده کنید؟)

البته در اکثر موارد جراحی بینی باز را ترجیح میدهم چون در این روش تکنیک های عمل راحت تر انجام میشود . در مواردی که بینی مشکل انچنانی نداشته و در حد قوز برداری و کوچک کردن بینی به صورت عادی بوده و مقدار غضروف استخوان کافی باشد میشود از روش بسته نیز استفاده کرد . ولی در بینی هایی که انحراف شدید ، درازی بینی ، افتادگی شدید ، فرورفتگی شدید و یا بینی گوشتی داشته باشند اکیدا روش باز توصیه میگردد . 90 درصد عمل های این جانب عمل باز است .

    آیا می توانم نتیجه جراحی بینی هایی که به بینی من شبیه بوده اند را ببینم ؟ (عکس های قبل از عمل و بعد از عمل )


اقای دکتر بهرام بادامچی لطفا درباره قالب کنترلی توضحاتی بفرمایید ؟

با ورود پرینتر 3 بعدی و اجری برنامه 3 مکس ساختن هر شکلی از هر جسمی مقدور است اینکه ما با طراحی سه بعدی یک دیدی به بیمار بعد از عمل بدهیم قابل توجیه است ولی این که به بیمار اطمینان بدهیم که شکل نهایی عین همان شکل طراحی شده خواهد بود کار بسیار عبث و بیهوده ای است کسانی که با این تفکر امده و قالب کنترلی را ابداع کرده اند صرفا فکر طمع ورزی در جذب بیمار داشته اند و هیچ اطلاعی از علم پزشکی ندارد. چون برای شکل دادن کیک و یا مجسمه های گچی قالب کاربرد دارد . که همه کیک ها و مجسمه ها یک شکل و به شکل قالب دربیایند ولی بینی خمیر یکپارچه نیست و تغییرات در ان با حرکت موس در روی صفحه کامپیوتر اتفاق نمی افتد بلکه بعد از باز کردن بینی و مشاهده غضروفها و مقدار بافت نرم میشود در مورد مقدار کم کردن بینی وارد عملیات شد . و تازه تغییرات بعد از عمل با تغییرات 6 ماه بعد از عمل تفاوت دارد چون پدیده هیلینگ یک پدیده دراز مدت یا ترمیم ایجاد کلاژن جدید به کلاژن های قدیمی و جذب نخ های بخیه و جمع شدن پوست بعد از عمل چیز هایی نیستن که با قالب حین عمل درست بشود.